A szoptatás jótékony hatásai már bizonyítottak. Tudjuk, hogy többek között a csecsemők túlélését, optimális fejlődését és növekedését biztosítja, emellett hosszú távú pozitív hatása van mind a szoptatott gyermek, mind a szoptató nők egészségére.
A szoptatás kulcsfontosságú tényezőt jelent a fenntartható fejlődés biztosításához, és az alultápláltság megszüntetéséhez. A kizárólagos szoptatás arányának, illetve a szoptatási időszak hosszának növelése kizárólag a generációkon, és különböző szektorokon átívelő összefogás által valósítható meg. A kormányok és a civil egyesületek együttműködésére van szükség egy olyan környezet megteremtéséhez, amelyben a nők és a gyermekek növekedhetnek. A szoptatás nem csak a nők ügye vagy egyedüli felelőssége. A szoptatás védelme, támogatása, elősegítése mindannyiunk közös társadalmi felelőssége.
A szoptatás hozzájárul mind az anya, mind a csecsemő túléléséhez, egészségéhez, és jólétéhez, biztosítja a csecsemő számára a legjobb kezdetet. Tanulmányok szerint a szoptatási gyakorlat javulása évente 823 000 gyermek és 20 000 nő életét menthetné meg, és hosszú távon jelentősen hozzájárulna az egészségi állapotukhoz.
Bolygónk egészségét befolyásolja a csecsemők táplálási módja. Az anyatej természetes, megújuló táplálék, melynek az előállítása, és szállítása során nem keletkezik hulladék, veszteség vagy csomagolás. Azonban az anyatej helyettesítő készítmények gyártása negatív hatással van a környezetünkre, melyet gyakran nem ismerünk fel, ennek ellenére mindezekről tudnia kell a fiatalabb generációknak is, hiszen tagjaik egészségét nagyban befolyásolja bolygónk egészsége. Többek között ezt felismerve született meg az Anyatej Helyettesítő Készítmények Marketingjének Nemzetközi Kódexe, mely szabályozza a mesterséges táplálással kapcsolatos iparágat. Nem is gondolnánk, de vannak nők, akik veszélyes munkahelyen kell, hogy dolgozzanak, ez pedig negatívan befolyásolja a nők azon képességét, hogy biztonságosan tudják szoptatni gyermeküket.
A szoptatási időszak alatti fizetett munkavégzés, különösen bizonytalan körülmények között, nyomasztó feladat lehet. Éppen ezért fontos a politikai és törvényhozás segítségével a dolgozó nők szoptatásához való jogának védelme. Először is a hozzáállás megváltoztatására van szükség ezzel a kérdéssel kapcsolatban. A szoptatás és munka a nők jogainak és a nemek egyenlőségének kérdése is, melynek nemzetközi színteret kell kapnia. Sajnos nők milliói maradnak védelem nélkül. Pedig a szoptatás a nők életének szerves része, a várandósság, a szülés természetes folytatása, ezért a szoptatás alatti munkavégzés lehetőségét biztosítani kell megkülönböztetés és hátrányok nélkül. A munkahelyeknek a jelenleginél sokkal inkább szoptatásbaráttá kell válniuk.